بتن ریزی چیست ؟

به طور خلاصه بتن ریزی مهمترین فرآیندی که در آن محل اجرای آلمان های سازه از جمله فونداسیون_ستون_و دال انجام می شود.

این فرآیند جز چالش بر انگیزترین (مراحل ساخت ساختمان است)

و باید با مهارت ودقت فراوانی انجام شود تامشکل خاصی پیش نیاید و موجب به خطر افتادن جان افراد نشود .

مراحل بتن ریزی :

بتن ریزی به ۶ مرحله تقسیم میشود .

قالب بندی گام اول در بتن ریزی و بستن قالب هاست تا بتواند به شکل مورد نظر در آورده ،و وزن بتن را نیز تحمل کند .

قالب ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند .

در ساختمان سازی از قالب های فلزی و چوبی به کار می روند .

البته قبلا قالب بندی در آلمان ها سازنده مثل  فنداسیون_تیر_ستون و دال باید آرماتور بندی انجام  شود .(آرماتور همان میلگرد است )

معمولا سطح داخلی قالب  با انواع روغن های معدنی چرب می کنند.

دو هدف اصلی این: کار جلو گیری از نفوذ آب به قالب  و سهولت جدا سازی پس از سفت شدن بتن.

پر کاربرد ترین میلگردها. در ساختمان های معمولی  ۱۴ و۱۶ هستند.

ساخت بتن برای به وجود آوردن بتن باید  طرح اختلاط آن را مشخص کنیم طرح اختلاط بتن به معنای تعیین میزان مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت بتن است که شامل  سیمان    ماسه  شن  و آب می باشد علاوه بر این که باید بر اساس آیین نامه به دست آید.

پس از تعیین مقدار مصالح ساختمانی که با استفاده از دستگاه بتن ریزی به نام بتونیر 

و نام دیگر آن میکسر بتن است ،اقدام به ساخت بتن می کنیم .البته میشه گفت که روش تهیه بتن در کارگاه است،در این حال بسیاری از پروژه ها بتن آماده را از کارخانه به محل پروژه انتقال می دهد ،و با استفاده از پمپ،بتن ریزی را انجام می دهند .

انتقال بتن:

اگر بخواهیم بتن را در کارگاه تهیه کنیم می توان آن را  تجهیزاتی مانند فرغون به محل بتن ریزی منتقل کرد .وهمچنین بتنی که از کارخانه تهیه می شود .حمل بتن در کارگاه منتقل شود اگر بتوان گفت به طور کلی بسته به محل و میزان از دستگاه های مختلف مانند آسانسور ، مونوریل ،ویا پمپ استفاده می شود .

بتن ریزی :

پس از انتقال بتن به محل مورد نظر بتن ریزی آغاز می شود و مرحله بسیار مهمی است. که باید با نظارت های جدی صورت بگیرد.تا مرحله بتن ریزی به صورت اصولی و با رعایت استانداردها انجام شود. قبل از ریختن بتن از تمیز بودن سطح آرماتورهاو قالب ها مطمعا باشیم تا مواد زائد با بتن مخلوط نشود.

ویبره بتن:

مراحل بتن ریزی بسیار اهمیت دارد. برای این که یک بتن با مقاومت سازه استحکام بالا به دست بیاوریم باید این گام ها را به درستی انجام شود:و یکی از این گام ها ویبره بتن نام دارد.

پرداخت بتن :

پرداخت بتن همان ماسه کشی بتن است که باید بلا فاصه پس از ویبره با ماله انجام شود  هدف این عملیات صاف کردن سطح بتن است .

عمل آوری بتن :

پس از شکل گیری اولیه بتن و تمام شدن عملیات قالب برداری نوبت به کیورینگ بتن می رسد .بعد از تبخیر آب با فاصله ی کوتاهی بعد از تمام شدن .بتن ریزی باعث کم شدن آب مورد نیاز بتن می شود .لازم است که رطوبت آن به مدت 7روز از شکل اولیه  در حد  مناسبی حفظ شود، اگر در غیر این صورت باشد مقاومت خود را از دست می دهد .

هیدراتاسیون :

به تبخیر آب در سنین پایین بتن و به دلیل این که دمای بتن بالا است و با ترکیبات اب و سیمان ایجاد می شود، که به آن هیدراتاسیون می گویند.

میکسر بتن :

عملیات بتن ریزی در .محل کار از دستگاهی به نام میکسر بتن استفاده می شود. برای مخلوط کردن مصالح بتن  مانند شن  ، سیمان، و آب به کار می رود .نام دیگر میکسر بتن به زبان عربی خلاطه است . میکسر بتن مدل های مختلفی دارد که برای ساختن آن از مواد اولیه: مانند ورق های فولادی استفاده می شود .

دمای بتن ریزی :

یکی از مهم ترین عوامل بتن در زمان بتن ریزی دمای بتن است که بر کیفیت کار تاثیر می گذارد .

و بهتر است عملیات بتن ریزی را در دماهای مشخصی انجام می شود .اگر بخواهیم در دما های خیلی سرد یا  خیلی گرم عملیات بتن ریزی را انجام بدهیم، باید برخی ضوابط را رعایت کرد .الزاماتی که در آیین نامه های مختلف دنیا مشخص شده است .

نام آیین نامه بتن ایران (آبا) نام دارد .در مورد دمای مجاز بتن ریزی ضوابطی دارد و مطابق آن دمای بتن در زمان بتن ریزی 32 درجه سانتی گراد است، از آنجایی  که آب در سیمان در دمای 5 درجه در معرض یخ زدگی است، برای این که عملیات بتن ریزی در این دماها به درستی انجام شود، باید از ضوابط معینی استفاده کنیم .که می توان استفاده از مواد افزودنی را نام برد.

بتن ریزی در هوای گرم :

بتن ریزی در هوای گرم باعث می شود، هیدراتاسیون بتن بالارفته و باعث می شود . تبخیر آب بتن  بالا می رود و شکل گیری آن تسریع می شود .دمای محیط که نباید بیشتر از 38 درجه باشد؛ در زمان بتن ریزی غیر از این صورت باشد باید برخی الزامات را رعایت کرد. اقداماتی  باید انجام شود،که برای بتن ریزی در هوای گرم استفاده از آب سرد و همچنین پاشش آب باعث کاهش دمای شن ماسه می شود .می توان از سیمان های برای ایجاد دماهای پایین از مواد پزولانی، و خاکستر بادی ،در بتن بهره گرفت و در هوای گرم می توان ازسیمان های کند گیری مثل سیمان پرتلند تیپ 4 سرعت شکل گیری بتن را کاهش می دهد  .

بتن ریزی در قسمت های مختلف ساختمان :

بتن ریزی در بخش های مختلف ساختمان مشابه است .اما باید نکاتی درباره تفاوت ها درطرح اختلاط بتن وعیار آن باشد .

بتن ریزی فونداسیون :

برای این که عملیات فونداسیون را اجرا کنیم.باید روی سطح صاف و محکم اجرا شود که آن را با بتنی به نام بتن مگر ایجاد می کنند .

مراحل اول ابتدا بتن ریزی مگر را انجام می دهند.بتن مگر عیارش معمولا حدود 100تا150است.و کمترین میزان عیار بتن در میان بخش های مختلف ساختمان محسوب می شود .

عیار فونداسیون معمولا بتن 350یا 400است که عواملی مانند:میزان بار وارده به فونداسیون وشرایط اجرای ممکن است متفاوت باشد و این که باید توجه داشت که عملیات فونداسیون مرحله بسیار حساسی به شمار می رود، چرا که کل فشار وارده سایر اعضا را تحمل میکند. و از این رو باید تمام توجه داشت که تمام نکات استانداردها مربوط در بتن ریزی فونداسیون رعایت شود، تا پی ساختمان استحکام لازم را داشته باشد.

بتن ریزی بتن و تیر:

برای حفظ یک نواختی دانه بندی بتن در بتن ریزی از ارتفاع بیشتر از 1.2 متر صورت نگیرد .برای یک ساختمان معمولی که ارتفاعش حداکثر 3 متر است .می توان در دو مرحله انجام داد:

در مرحله اول ابتدا نصف ستون را پر کرده، و عملیات ویبره را انجام می دهیم ،و بعد دوباره نصف دیگر بتن را بتن ریزی می کنیم، تا کل بتن پر شود و دوباره ویبره صورت می گیرد .وقتی عملیات ویبره دوم را انجام دادیم ،سطح بتن به دلیل تراکم سازی کمی پایین می رود .لازم است این مورد از بتن ریزی ستون در نظر گرفته شود .

بتن ریزی تیر خیلی ساده تر از ستون بوده و اصلا نیازی به دو مرحله ای کردن برای آن نیازی نیست . و اینکه عیار تیر و ستون؛

در ساختمان ها حداقل حدود 300 است و به همین دلیل شرایط ساخت سازی می توان بیشتر شود .

بتن ریزی سقف :

برای بتن ریزی در سقف تیرچه ،اول باید مراحل قرار دادن؛تیرچه ها  بلوک ها آرماتور بندی و در نهایت قالب بندی بتن ریزی انجام شود .یکی از انواع دال ها !سقف تیرچه بلوک است .وبرای بتن ریزی دال از انواع دیگر ،در صورت وجود ضوابط خاص ، باید قوانین آن را رعایت کرد .

بتن ریزی در کف :

یکی از ساده ترین روش بتن ریزی را می توان بتن ریزی کف مکان ها مانند پارکینگ ،محوطه،و سوله فرودگاه است. که به آن بتن ریزی کف می‌گویند.و این که می توان گفت که بعضی از جاها مانند:سوله که قبل از این که عملیات بتن ریزی را انجام دهیم باید حتما،کف آن را آرماتور بندی شود .

کلام آخر:

بتن ریزی مرحله ای بسیار حساس و مهمی است و اگر طبق اصول صورت نگیرد ،موجب ضعف استحکام سازه خواهد شد، و موجب به بار آمدن  خطرات جانی مالی افراد می شود .ویک نکته دیگر بسیار مهم ،بستن صحیح آرماتور بندی است،و با استفاده از میلگرد های با کیفیت لازم این امر است.

پایان.